Ovim rečima se završila saslušanja maloletnika M. M., koji je kao trinaestogodišnjak ubio svog školskog druga Andreja Simića (13) u porodičnoj kući u Niškoj Banji. Majka ubijenog dečaka, Sanja Simić, izjavila je da je bilo izuzetno teško gledati ubicu svog deteta i da je njegov fizički izgled bio iznenađujući, kao i da se čini da su mu se uslovi u psihijatrijskoj ustanovi dopali. M. M. je tokom saslušanja bio bez emocija i nije pokazao nikakav znak kajanja, već je iznosio razne izgovore.
Saslušanje je održano u Višem sudu u Nišu, a trajalo je oko tri sata. Maloletnik je iskaz davao putem video-linka, dok su sudija, advokati i ostali učesnici bili prisutni u sudnici. Tokom ovog postupka saslušan je i pedagog iz škole, čije je svedočenje trajalo kraće. Sanja Simić je izrazila zabrinutost zbog mogućnosti da zakon omogući kontakt maloletnika sa roditeljima, što smatra neprihvatljivim u ovako teškom slučaju. Ona smatra da bi ovakvi slučajevi trebali biti tretirani van postojećih zakonskih okvira kako bi se izbeglo ponavljanje sličnih tragedija.
Otac ubijenog dečaka, Mića Simić, rekao je da je saslušanje potvrdilo njegova očekivanja na osnovu dokaza koje je proučio. Iznenadio se koliko se maloletnik fizički promenio tokom tri godine, koliko je prošlo od ubistva. On je izrazio sumnju da roditelji maloletnika shvataju ozbiljnost svojih propusta i da će ikada razumeti težinu tragedije koja se dogodila.
Advokat porodice Simić, Saša Knežević, izjavio je da je saslušanje sprovedeno u skladu sa zakonom i da je maloletnik bio u posebnoj prostoriji, dok su oni pratili proces putem video-linka. On je naglasio da su zadovoljni svedočenjem maloletnika, ali nije mogao iznositi detalje njegovog iskaza.
Naredno ročište zakazano je za 17. jul, a suđenje roditeljima maloletnika počelo je 9. februara ove godine. Oni su optuženi za teško delo protiv opšte sigurnosti i zlostavljanje maloletnog lica. Na pripremnom ročištu su negirali krivicu i iskoristili pravo na ćutanje, navodeći da su podložni „medijskom linču“.
Tragedija se dogodila 5. oktobra 2023. godine, kada je telo Andreja Simića pronađeno na tavanu porodične kuće njegovog školskog druga. Njegova smrt je izazvala veliku pažnju javnosti i otvorila diskusiju o odgovornosti maloletnika i njihovih roditelja u slučajevima teških krivičnih dela.
Porodica Simić se oseća poniženo tokom suđenja, a Sanja Simić je istakla da se prema njima u sudnici ponašaju bahato. Ova situacija dodatno otežava proces tugovanja i oporavka porodice, koja se suočava sa gubitkom svog deteta.
U svetlu ove tragedije, važno je preispitati zakonske okvire koji se tiču maloletnika i njihovih postupaka. Da li je zaista ispravno da maloletnici, koji su sposobni da izvrše teške zločine, ne snose odgovornost za svoje postupke? Ova pitanja ostaju otvorena dok se društvo suočava s posljedicama ovakvih tragedija.
Kao društvo, moramo se pitati šta možemo učiniti kako bismo sprečili da ovakvi slučajevi postanu norma. Da li je potrebno promeniti zakone? Kako možemo zaštititi decu i osigurati da se ovakvi incidenti više ne ponove? Odgovori na ova pitanja su ključni za izgradnju bezbednijeg okruženja za buduće generacije.




